gioconda: (Ukraine)
[personal profile] gioconda
Уривки з книги-альбому "Вишивка Східного Поділля".


4.5. Антропоморфні образи.

Візерунки подільського рушника, на яких наявні і вгадуються фігури людей, можна поділити на три умовні групи. До першої належать ті, де образи людей чітко ідентифікуються. У нашій колекції це рушники [103, 104, 105, 106]. На них фігури людей зображені більш-менш реалістично і для їх розпізнавання не потрібно залучати додатковий матеріал.

103. 104. 105. 106.


До другої групи належать образи, антропоморфізм яких досить умовний і схематичний. їхня подібність до людини частково вгадується завдяки знанням про вплив технік вишивання на деформацію образу, а частково ідентифікується з допомогою змістовного контексту візерунка, або на основі залучення інших візерунків. Серед наших рушників це [33, 39, 115].
До третьої групи належать образи, які фактично позбавлені людських рис, про їх антропоморфне значення можна здогадуватися піше з контексту. Це фігурки або дерева, яким притаманні деякі антропоморфні риси [117].

115. 117.


Розглянемо докладніше ці групи.
Ледь чи не знаковим представником подільського рушника для широкого загалу став рушник з с. Клембівка, на якому вишиті фігура жінки з малими птахами на руках і з великими, що стоять обабіч [103]. В етнографії цей сюжет відомий в різних варіаціях. Але у всіх випадках у центрі зображена Велика богиня, а з обох боків - коні, птахи, звірі. Це так звана тріада, або тричленна композиція. Тут фігури утворюють «сценку». Цей рушник вишитий «шашечкою» - технікою типовою для Півночі Росії і нетиповою для Поділля. Він поширений тільки в Клембівці і в ближніх селах (Комаргород). А в Клембівці, як відомо, вишивка була поставлена на промислову основу і, отже, легко могло відбутися запозичення, тим паче, що поруч жили пилипони-старообрядці.
Дещо інший характер має жіночий образ на рушнику [106]. Він вишитий лиштвою - типовою технікою подільського рушника і доволі схематичний за стилем, що також відповідає духові вишивки цього регіону. Єдине, що насторожує, - це чергування жіночого образу з іншим образом, який важко ідентифікувати. Таке явище не зовсім типове для подільського рушника.
Однак це не «сценка», а чергування фігур, хоча деякий натяк на їх єдність зберігається. На нашу думку, додатковим свідченням на користь місцевого походження цього рушника є саме ця неідентифікована фігурка поруч з антропоморфним образом. У нашій колекції є декілька рушників, візерунки яких нагадують таку фігурку [110]. Узагалі це досить цікаві візерунки, вони дуже схематичні, часто вишиті пунктирною лінією. Трапляються тільки в Піщанському районі. Імовірно, що це одні з найдавніших візерунків. Ми вважаємо, що найпростіший, без «орнаментальних додатків», вигляд ця фігура має на рушнику [40]. Це X - косий хрест, про який уже мовилося. Що стосується двох поперечних ліній, то вони, на нашу думку, підкреслюють «істотність» цього образу: це не просто фігура, а істота. На таку здогадку наштовхнув рушник В-1389 з МУНДМ, на якому фігурки коней і жінок мають саме такі лінії з цятками між ними. До речі, на рушнику [41] S набуло такого вигляду саме завдяки поперечній лінії, яка також підкреслює його «істотність».

110. 41.


До ряду чітко означених антропоморфних образів можна зачислити й візерунок з рушника [111]. На ньому вишиті два ряди дівчат, що взялися за руки. У такий спосіб зображали танок (хоровод). В інших випадках ряд антропоморфних фігурок виступає як орнаментальна стрічка, яка повторюється в двох різних сюжетах [104, 105]. На цих орнаментах також зображено танок. Як нам пояснили в с. Студена, такий рушник тримав у руках старший дружка, коли заводив гостей за стіл.
Техніка візерунків місцева – лиштва. Чогось подібного за межами ареалу ми не бачили, тому ставити під сумнів місцеве походження цих орнаментів немає підстав. Дещо незвичним є використання антропоморфних фігурок (танку) як орнаментальної стрічки, оскільки цим самим мовби підкреслюється підрядний (допоміжний) характер цих образів. Цілком можливо, що їх значення полягає в тому, щоб підказати, що основний образ слід розуміти в контексті весілля. Цікаво, що тут між цілими фігурками, що взялися за руки, зображені голова і ноги уявних фігурок. Оскільки йдеться про танцювальне коло (?), то, ймовірно, в такий наївний спосіб подано задній ряд танцюристів.
До фігур з підкресленням антропоморфних рис належить орнаментальна стрічка, якою обшита нафрамиця [112], виконана штапівкою - традиційною для Поділля технікою. Вони є фактично повторенням орнаментальної розмежувальної стрічки з рушника В-1389 МУНДМ.

111. 112.


Розглянуті вище антропоморфні орнаменти можна назвати традиційними. Вони вишиті традиційними техніками і часто трапляються і повторюються. Дещо осібно розміщена групка антропоморфних фігурок, які вишиті нетрадиційно і зустрічаються вони тільки в с. Студена [113, 115]. Видно прагнення вишивальниць змоделювати людські фігурки і водночас відчувається брак відповідних технік. Традиційною ж лиштвою передати такі маленькі фігурки неможливо. Тому, наприклад, у випадку рушника [114], який ідентичний рушнику [113], селянка фактично відмовилась від моделювання людського образу.

113. 114. 115.


Генеза цих останніх образів потребує додаткового дослідження. Те, що вони є на місцях (під деревом, на коні та ін.), де за логікою повинні бути антропоморфні образи, свідчить про те, що тут не йдеться про вільну творчість вишивальниць. Однак неузгодженість з традиційними техніками вишивання, а також той факт, що ці образи походять з одного села (Студена), не дозволяють нам зачислити ці образи до типового явища подільського рушника. Окрім того вишиті вони десь у середині XX ст.

Перейдемо до розгляду другої групи - умовних і схематичних людських образів. Розкриття антропоморфізму за схематичними фігурками цієї, як і наступної групи, є одним з найцікавіших моментів проникнення в таємниці подільського рушника.
Про антропоморфний характер фігурок на рушнику [116] ми здогадувалися з самого початку: щось у них є схоже зі схематичним образом людини - голівка (до речі, у фігурок, розташованих вертикально, всередині голівок зображено хрестик, який часто символізує саме голівку) і дві ніжки. Щоправда, на відміну від інших подібних візерунків, тут фігурки хоч і зорієнтовані на чотири сторони світу, однак спрямовані «голівками» до центру. Що це саме антропоморфні фігурки, підтвердила чергова знахідка - рушник [115]. На ньому структура та сама, що й на попередньому, але на місці умовних антропоморфних образів розташовані чіткі антропоморфні фігурки. Якщо взяти до уваги, що ці антропоморфні фігурки, виходячи з техніки вишивання, мають досить пізнє походження, то можна зробити висновки, що вишивальниці і в XX ст. розуміли, що цей схематичний образ є саме фігуркою людини!

116. 117. 119.


Що стосується фігурок [119], то їхній антропоморфізм (досить схематичний) фіксується більш-менш чітко суто візуально. У нас немає інших допоміжних аргументів на користь такої ідентифікації.
До третьої групи ми зачислюємо образи, які поєднують риси дерев і людей. Це, зокрема, стосується візерунка з рушника [89], на якому дерево нагадує людську постать з піднятими руками. Цікавими видаються і образи на рушниках [117, 118]. Вони трапляються доволі часто. На нашу думку, ці образи в дещо схематичній формі відтворюють Велику богиню (фігура в центрі) з двома дочками (?) по боках. На це вказує і наявність виокремлених «голівок» на вершині кожного з дерев, і характерний, обереговий згин гілок - «рук».

Джерело: Вишивка Східного Поділля. Є.Причепій, Т.Причепій. К., Родовід, 2007.

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

gioconda: (Default)
gioconda

March 2014

S M T W T F S
       1
23456 78
910 1112131415
16171819 20 2122
23242526272829
3031     

Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 25th, 2025 01:59 pm
Powered by Dreamwidth Studios