gioconda: (Ukraine)
[personal profile] gioconda
Уривки з книги-альбому "Вишивка Східного Поділля".

4.3. Символ хреста.
Цей символ посідає одне з домінуючих місць в орнаментах подільського рушника, поширений по всьому ареалу. Дуже часто вишивався на нафрамицях [93]. На рушниках трапляється в кількох варіантах: 1) великий хрест з малими хрестами на всіх чотирьох променях, поєднаний з косим хрестом [94]; 2) менші хрести по 3-5 фігур у ряд, розташовані ярусно і також поєднані з косими хрестами [95]; 3) ряди маленьких хрестиків в орнаментах розмежувальних і базових стрічок [98]; 4) хрести як знак поділу світу на чотири сторони [96]; 5) хрестики на верхівках дерев [97]; 6) хрестики як позначки голівок схематичних антропоморфних істот [99]. Символ хреста є багатозначним. Одним із його значень міг бути поділ землі на чотири сторони. У символіці подільського рушника про таке значення свідчить насамперед широке застосування хрестиків у базовій і розмежувальній орнаментальних стрічках. Це застосування ще раз підтверджує давність цього символу, його перетворення на «орнамент в орнаменті». Але суть не лише в цьому. Аналізуючи структуру подільського рушника, ми помітили, що базова і розмежувальна стрічки є досить умовним і схематичним зображенням «низу», «землі», на якій ростуть дерева, розміщені інші фігури. Про це свідчить не тільки місце цього орнаменту, а й його символіка. Справді, орнаментальну стрічку часто утворює хвилеподібна «кривулька» (вода), ряди утворені з S (змій, земний знак), ряди хрестиків. На цій підставі можна зробити висновок, що орнаментальні стрічки не лише розташуванням, а й символікою позначають «низ» і, отже, хрестик, який при цьому досить часто використовується (особливо в музейних зразках, селах Клембівка і Стіна), вживається як символ «низу», чотирьох сторін землі.
Прямий хрест в орнаментах, як правило, поєднаний з косим хрестом. У цьому, на думку деяких дослідників, виражена єдність чоловічого та жіночого первнів.

93. 94. 95. 98.
96. 97. 99.


4.4. Сюжет «ромб плодючості».
Ромб - одна з найдавніших фігур у народній вишивці. Він є на поликах сорочок, часто трапляється в орнаменті подільського рушника. Цей орнамент з'явився ще в період палеоліту. У давній літературі немає єдиного погляду на його первісне значення. Щодо пізнішого часу, то тут дослідники (А. Амброз, Б. Рибаков, А. Голан, Б. Фролов) погоджуються: ромбом (часто з крапками в ньому) землероби позначали землю, засіяне поле. Він, отже, виступав символом плодючості, добробуту.
У подільській вишивці на рушниках [100] і на сорочках трапляються фігури ромба, поділені на чотири менші ромби, в які вписані рослини або крапки [107]. На нашу думку, ця фігура аналогічна візерунку (ромбу, поділеному на чотири ромбики зі втиснутими в них чотирма злаковими зернами), які знаходять на лоні трипільських жіночих статуеток. Вважається, що це символ, в якому синкретично виражено плодючість ниви (лану) і жінки (лона). Оскільки вся обрядовість весілля зводилася до побажання продовження роду, яке у землероба органічно було пов'язане з плодючістю землі, то наявність цієї символіки на подільському рушнику цілком закономірна. Вражає те, що цей символ зберігся в такому первісному вигляді та значенні.

100. 101. 102. 107.
трипільські статуетки:


Джерела:
Вишивка Східного Поділля. Є.Причепій, Т.Причепій. К., Родовід, 2007.
Язычество древних славян. Б.А. Рыбаков. М.: София, Гелиос, 2002. Изд.2. с.173.

Далі буде: антропоморфні, зооморфні образи.
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

gioconda: (Default)
gioconda

March 2014

S M T W T F S
       1
23456 78
910 1112131415
16171819 20 2122
23242526272829
3031     

Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 18th, 2025 09:55 am
Powered by Dreamwidth Studios